GERMAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2016
WDSF GrandSlam Latin

Officials
Master of Ceremony: Heidi Estler - 1. TC Ludwigsburg
Chairman: Wolfgang Eliasch - AUSTRIA
Scrutineer(s): GOC-Scrutineers - GERMANY

Adjudicators
AA: 
AB: 
AC: 
AD: 
AE: 
AF: 
AG: 
AI: 
AJ: 
AL: 
AM: 
DH: 
Katarina Baluchova - SLOVAKIA 
Alenka Bohak - SLOVENIA 
Yao Che - PR CHINA 
Anna De Grande - ENGLAND 
Monique De Maesschalck - BELGIUM 
Florencio Garcia Lopez - TSG Grün-Weiß Kirchheimbolanden 
Virgil Grigore - ROMANIA 
Sergey Milicija - BOSNIA & HERZEGOVINA 
Frederic Mosa - FRANCE 
Erich Stäldi - SWITZERLAND 
Els Zwijsen-Gevaert - NETHERLAND 
Giuseppe Magnelli - ITALY 

Competition Listing
Place No. Couple Country
1. 278 Gabriele Goffredo / Anna Matus MOLDOVA
2. 166 Marius-Andrei Balan / Khrystyna Moshenska Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
3. 47 Timur Imametdinov / Nina Bezzubova Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
4. 40 Armen Tsaturyan / Svetlana Gudyno RUSSIA
5. 257 Charles-Guillaume Schmitt / Elena Salikhova FRANCE
6. 292 Silvestri Andrea / Varadi Martina HUNGARY
7. 264 Giacomo Lazzarini / Roberta Benedetti ITALY
8. 243 Guillem Pascual / Rosa Carne SPAIN
9. 26 Timur Yusupov / Sofia Kharina RUSSIA
10. 131 Maxim Stepanov / Ksenya Rybina Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
11. 61 Moldovan Paul Adrian / Tatar Cristina Maria ROMANIA
12. 12 Anton Aldaev / Natalia Polukhina RUSSIA
13. 89 Nikita Pavlov / Ekaterina Sharanova RUSSIA
14. 187 Malthe Brinch Rohde / Sandra Sorensen DENMARK
15. 201 Konstantin Gorodilov / Dominika Bergmannova ESTONIA
16. 117 Paraschiv Mihai-Vlad / Diandra-Aniela Illes ROMANIA
17. 5 Winson Tam / Anastasia Novikova CANADA
18. 229 Jenya Suvorov / Jenya Libman ISRAEL
19. 271 Samarskyi Kostiantyn / Tay Isabelle SINGAPORE
20. 247 Artem Efanin / Anna Dergunova RUSSIA
21. 103 Artur Balandin / Anna Salita T.T.C. Rot-Weiß-Silber Bochum
22. 96 Eric Testa / Federica Brezzo ITALY
23. 114 Kirill Kolpashchikov / Julia Remizova RUSSIA
24. 250 Vladimir Vasilevich / Anna Ilina CROATIA
25. 194 Evgeny Vinokurov / Christina Luft Schwarz-Rot-Club Wetzlar
26. 145 Zsolt Sándor Cseke / Malika Dzumaev Grün-Gold-Club Bremen
27. 180 Kirill Kartavtsev / Evgeniya Golikova RUSSIA
28. 138 Tomas Tanka / Dominika Feketova SLOVAKIA
29.-32. 54 Ion Alexandru / Toma Diana Andreea ROMANIA
29.-32. 124 Yan Bangbang / Zhu Jing P.R. CHINA
29.-32. 285 Dmitry Pugachev / Svetlana Tikhonova RUSSIA
29.-32. 313 Hunor Sebesi / Jaroslava Huber AUSTRIA
33.-34. 136 Bogdan Boie / Natalia Luchiv MOLDOVA
33.-34. 308 Artem Semerenko / Valeriya Kachalko KYRGYZSTAN
35.-36. 75 Nikolay Mikadze / Yana Novikova RUSSIA
35.-36. 110 David Jutge / Tatiana Podgornaia FRANCE
37.-39. 33 Radek Mucha / Yana Grishchenko CZECH REPUBLIC
37.-39. 215 Juan Manuel Gomez / Marina Mangione SPAIN
37.-39. 222 Nikolaj Lund / Marta Kocik DENMARK
40.-43. 28 Razvan Dumitrescu / Jacqueline Joos Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
40.-43. 41 Cosimo Barra / Diana Sharipova ITALY
40.-43. 253 Aleksei Kibkalo / Tatiana Kogadei KYRGYZSTAN
40.-43. 306 Mstislav Kazakov / Alena Kazakova RUSSIA
44. 82 Gustavs Ernests Arajs / Katharina Wuerrer AUSTRIA
45. 19 Viacheslav Benko / Elena Klepikova RUSSIA
46. 220 Rosario Renda / Santina Gambino ITALY
47. 191 Nikolay Andrushchenko / Ksenia Zaputriaeva RUSSIA
48. 266 Alexis Leonardo / Justine Reynaud FRANCE
49. 163 Marius Valcu / Diana Cojocar MOLDOVA
50. 297 Michal Hornicek / Daria Kartyshova CZECH REPUBLIC
51. 146 Marius Toperczer Muresan / Claudia Ketonen FINLAND
52. 189 Alexandr Khodenko / Ekaterina Mishina RUSSIA
53. 154 Victor Burchuladze / Anastasia Borshcheva RUSSIA
54.-55. 59 Marco De Angelis / Alice Fabrizi ITALY
54.-55. 130 Lorenzo Sica / Yuliya Lisovska UKRAINE
56.-57. 113 Alexey Birman / Uliana Pustovalova RUSSIA
56.-57. 317 Li Jiaming / Li Ziwei P.R. CHINA
58.-59. 35 Vitalii Zakharov / Zala Fuchs SLOVENIA
58.-59. 208 Daniil Ulanov / Kateryna Isakovych CYPRUS
60.-61. 178 Ayan Zhumatayev / Liya Kazbekova KAZAKHSTAN
60.-61. 236 Igor Sannikov / Anna Anakina RUSSIA
62.-65. 37 Yan Sorokin / Veronika Karimova RUSSIA
62.-65. 94 Ilya Gavrikov / Karina Yusupova RUSSIA
62.-65. 252 Tomas Gal / Sabina Karaskova CZECH REPUBLIC
62.-65. 315 Jaroslav Obona / Dominika Roskova SLOVAKIA
66.-67. 34 Gabor Victor Cristian / Albu Catalina Gabriela ROMANIA
66.-67. 125 Leonardo Lini / Mia Gabusi ITALY
68. 15 Adrian Olmo Cerro / Yana Olina SPAIN
69.-71. 81 Nam Gi Yong / Shin Nara REP. KOREA SOUTH
69.-71. 121 Lars Erik Pastor / Natalia Szypulska Grün-Gold-Club Bremen
69.-71. 211 Gu Qingwu / Lin Zixuan P.R. CHINA
72. 310 Cristian Vanni / Camilla Mola ITALY
73.-77. 13 Victor Bychkov / Alina Atamanchuk RUSSIA
73.-77. 62 Egor Kondratenko / Mie Lincke Funch DENMARK
73.-77. 72 Fabian Täschner / Darja Titowa Tanzsport Zentrum Heusenstamm
73.-77. 91 Shao Huinan / Wei Ji P.R. CHINA
73.-77. 267 Vladimir Usov / Milena Usanova MOLDOVA
78.-81. 134 Shen Lv / Zhang Jing P.R. CHINA
78.-81. 156 Sergey Bliznyuk / Julia Olenich RUSSIA
78.-81. 172 Maxim Pavlov / Alexandra Kuznetsova RUSSIA
78.-81. 320 Yaroslav Brovarskyi / Valeria Topalo MOLDOVA
82.-83. 203 Pawel Tekiela / Alexandra Konstantinova POLAND
82.-83. 311 Dawid Podgajny / Ewa Korpak POLAND
84. 217 Robert Poklitar / Anastasiia Darchuk UKRAINE
85.-87. 22 Andrzej Cibis / Victoria Kleinfelder TTC München
85.-87. 122 Lars Olav Eltervaag / Alexandra Ciosinska NORWAY
85.-87. 300 Bojan Lazareski / Sarah Karakatsanis SERBIA
88.-90. 4 Oleg Smolin / Ekaterina Bayrakova RUSSIA
88.-90. 228 Sergey Minaev / Angelina Troshina RUSSIA
88.-90. 230 Sergey Zheltov / Didar Atmaja KAZAKHSTAN
91. 65 Damian Eric Marius / Banu Cezara ROMANIA
92.-93. 51 David morante Garcia / Ines Ferrero Oliver SPAIN
92.-93. 298 Alessandro Napoli / Miroslava Ondrejkova SLOVAKIA
94. 97 ivan Salvatore Amato / Maria Parlapiano ITALY
95. 60 Edvinas Ringys / Aiste Survilaite LITHUANIA
96. 202 Artem Lazarev / Amalie Stampe DENMARK
97. 286 Konstantin Lebedev / Maria Pavlova RUSSIA
98. 112 Kevin Baccanale / Darya Palishchuk ITALY
99.-101. 1 Michele Albigese / Anelise Christiana Isaincu ITALY
99.-101. 111 Kazuki Hachiya / Madoka Minakawa JAPAN
99.-101. 276 Wang Xiaohan / Lv Xuechun P.R. CHINA
102.-104. 108 Justinas Mejeris / Neda Andriekute LITHUANIA
102.-104. 209 Zhang Qiang / HU Huijuan P.R. CHINA
102.-104. 287 Zhou Lei / Li Sijie P.R. CHINA
105.-109. 17 Yumiya Kubota / Victoria Sermyagina JAPAN
105.-109. 107 Chen Junan / Yu Qiufan P.R. CHINA
105.-109. 115 Kirill Kuznetsov / Aida Kairgaliyeva KAZAKHSTAN
105.-109. 143 Nikita Moisejenko / Jurga Gustaite LITHUANIA
105.-109. 200 Ovidiu Mihai Andrei / Alessia-Allegra Gigli SWITZERLAND
110.-114. 42 Cristian Pontarelli / Roberta Morelli ITALY
110.-114. 69 Eugen Plotnikov / Sophie Schütz TSC Saltatio Neustadt im TV 1860 Mußbach
110.-114. 80 Gerald Jamili / Cherry Clarice Parcon PHILIPPINES
110.-114. 104 Kim JongChan / Yun JiHa REP. KOREA SOUTH
110.-114. 234 Silviu Turcan / Ekaterina Petrova MOLDOVA
115.-118. 50 Andrey Khripkov / Victoria Vershinina RUSSIA
115.-118. 152 Wojciech Potaszkin / Karen Byrne IRELAND
115.-118. 155 Taha Batu Cosar / Oleksandra Shanko TURKEY
115.-118. 293 Wang Ziming / Liu Ying P.R. CHINA
119.-121. 20 Mantas Kirvelis / Ieva Riepsaite LITHUANIA
119.-121. 44 Daniel Dingis / Natalia Velikina Grün-Gold-Club Bremen
119.-121. 319 Danila Telpukhovsky / Olivia Popek POLAND
122.-123. 132 Lukas Bartunek / Katarina Hrstkova CZECH REPUBLIC
122.-123. 140 Brodie Barden / Lana Skrgic- de Fonseka AUSTRALIA
124. 272 Volodymyr Nyelyenson / Elizaveta Umrikhina UKRAINE
125.-126. 43 Damiano Ferrero / Eliza Dan ITALY
125.-126. 219 Roman Besedin / Valeriya Dolmogombetova RUSSIA
127.-128. 95 Ilya Yudovin / Dariia Marinesku BELARUS
127.-128. 318 Daniil Pisankin / Arina Marukhina RUSSIA
129.-130. 181 Li Mingxuan / Zhou Wanting P.R. CHINA
129.-130. 251 Farukhdzhan Mamadzhanov / Nadezhda Burau KYRGYZSTAN
131. 14 Vladimir Fedorov / Daria Kozlova RUSSIA
132. 216 Kaszas Richard / Pangea Foteini HUNGARY
133.-134. 16 Adomas Kielaitis / Ugne Bruzgaite LITHUANIA
133.-134. 153 Viktor Szabo / Vanja Vujic CROATIA
135.-136. 102 Lei Jiaming / Shen Zi Xuan P.R. CHINA
135.-136. 207 Philip Andraus / Virginia Lesniak Art of Dance, Köln
137.-142. 63 EJ Giovanni Cena / Maddalena Giai Baudissard ITALY
137.-142. 92 Zhang Andi / Xu Shanshan P.R. CHINA
137.-142. 161 Marcos Fernandez Fernandez / Carla Beneyto SPAIN
137.-142. 227 Sergey Litvinov / Anastasia Ugarova RUSSIA
137.-142. 261 Vinzenz Dörlitz / Albena Daskalova TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß
137.-142. 275 Karl Aniscenko / Dayana Nikon CANADA
143.-144. 240 Stefano Galletto / Carlotta Bollea ITALY
143.-144. 307 Andras Juttner / Renata Smidova AUSTRIA
145.-146. 87 Hans Christian Kogsboll / Charlotte Winding Larsen DENMARK
145.-146. 123 Laszlo Konstantin Kalmar / Kastanja Rauhala FINLAND
147.-149. 221 Man Ru Lin / Lu Mei Yu P.R. CHINA
147.-149. 277 Xiong Xu / Yuan Chen P.R. CHINA
147.-149. 281 Wang Ying / Du Jiaze P.R. CHINA
150.-152. 56 Andrey Ivanov / Oxana Motyshen RUSSIA
150.-152. 133 Lukas Petkevicius / Ugne Kamarauskaite LITHUANIA
150.-152. 174 Merkys Midvikas / Goda Simaityte LITHUANIA
153.-154. 148 Jan Albeck / Alice Ligouis 1. TC Ludwigsburg
153.-154. 212 Alessandro Burrai / Sabina Frau LUXEMBOURG
155.-157. 9 Samuel Hacke / Katarina Hermanova UNITED STATES OF AMERICA
155.-157. 93 Lee Il Gwon / Kwak Mi Ri REP. KOREA SOUTH
155.-157. 101 Calogero Frisina / Jelena Balac TTC München
158. 49 Dario Leanza / Daniela Paul TSC Landau i.d. Pfalz
159. 6 Robin Ondracek / Marketa Skorkovska CZECH REPUBLIC
160.-161. 70 Christian De Spirito / Ylenia Chiattone ITALY
160.-161. 188 Nikita Yutin / Daria Khmeleva RUSSIA
162.-164. 64 Emirs Ali Salmanovs / Ruta Punka LATVIA
162.-164. 241 Zhou Sunchen / Wang Yitong P.R. CHINA
162.-164. 280 Ju Yi / Shen Xi P.R. CHINA
165. 10 Sergey Kostenko / Uliana Arkhangelskaya RUSSIA
166.-168. 73 Fabio Oliva / Luisa Jenifer Metallo ENGLAND
166.-168. 151 Kozma Zsolt / Sarig Edina-Szilvia ROMANIA
166.-168. 294 Xu Ziye / Ji Xiang P.R. CHINA
169.-170. 8 Denis Seregin / Anastasia Vayradian RUSSIA
169.-170. 157 David Buechel / Flavia Landolfi SWITZERLAND
171. 74 Fabrizio Passalacqua / Selene Naimi ITALY
172.-173. 48 Danil Ukhin / Svetlana Mineeva RUSSIA
172.-173. 137 Wan Man Ho Gordon / Tang Lok Yiu Yobilia HONG KONG
174. 7 Andrii Yefremchenkov / Dascha Stegnin TC Blau-Orange Wiesbaden
175. 109 Liu Kai Sum Sam / Liu Wan Hin HONG KONG
176.-178. 45 Daniel Kasper / Anastasia Shepel Schwarz-Rot-Club Wetzlar
176.-178. 273 Shao Weiyi / Zhang Naiyu P.R. CHINA
176.-178. 288 Zhang Zhanhe / Liu Yiting P.R. CHINA
179. 214 Raimonds Andersons / Olena Abolonina LATVIA
180.-184. 58 Domantas Stanionis / Ieva Birieta LITHUANIA
180.-184. 76 Federico Del vescovo / Marta Belloni ITALY
180.-184. 198 Olexandr Dobrovolskyy / Valeriia Shkyria UKRAINE
180.-184. 259 Viktor-Valentin Les / Kristina Breisch TSC Saltatio Neustadt im TV 1860 Mußbach
180.-184. 279 Wang Yaolong / Wang Yao P.R. CHINA
185.-186. 32 Thomas Vernay / Laure Galy FRANCE
185.-186. 301 Boris Peyss / Lisa-Marie Bauer TSC Saltatio Neustadt im TV 1860 Mußbach
187.-191. 38 Yao Yuan / Yang Jialan P.R. CHINA
187.-191. 168 Marvin Ochs / Jule Stellrecht TSC Rot-Weiss Karlsruhe
187.-191. 255 Valentyn Chernej / Katerina Bondaryuk UKRAINE
187.-191. 295 Chua Zjen Fong / Chong Evon MALAYSIA
187.-191. 296 Domenico Franzo / Alexandra Mavlutova Tanzsportzentrum Calw
192.-197. 116 Bogdan Kolos / Iuliia Popovych UKRAINE
192.-197. 120 Chan Kwun Lung / Lou Yang P.R. CHINA
192.-197. 139 Marc Roswag / Pia Pflichthofer TC Schwarz-Weiß Reutlingen
192.-197. 165 Markus Ranta / Alisa Heino FINLAND
192.-197. 196 Patrick Lewke / Angelina Ginsheimer OTK Schwarz-Weiß 1922 im SCS Berlin
192.-197. 233 Shota Suzuki / Maimu Morita JAPAN
198. 269 Vladislav Stepanov / Victoria Pak RUSSIA
199. 79 Ion Georgian Alin / Daniela Vasile ROMANIA
200.-201. 18 Lin Yung Cheng / Lin Serena CHINESE TAIPEI
200.-201. 83 Gioele Massimino / Giorgia Bellini ITALY
202.-206. 183 Nemanja Buovski / Catherine Pisarenko SWITZERLAND
202.-206. 204 Pedro Eugenio / Carla Silva PORTUGAL
202.-206. 205 Peter Rupp / Polina Polyakova TSC Rot-Weiss Karlsruhe
202.-206. 245 Tim Bersheminski / Maria Privalova 1. TSZ im Turn-Klubb zu Hannover
202.-206. 270 Vladislav Stytsiuk / Daria Chechel RUSSIA
207. 239 Stefan Tilp / Nicola Niesl Gelb-Schwarz-Casino München
208.-212. 77 Cheung Cheuk Him / Ho Hei Man HONG KONG
208.-212. 98 Ivan Kuguk / Olga Martovitskaya RUSSIA
208.-212. 162 Bjorn Pemer / Katja Lujan-Engelholm SWEDEN
208.-212. 164 Benedikt Seigner / Sandra Schüssler TSC dancepoint, Königsbrunn
208.-212. 223 Egor Ivashov / Polina Sukhneva RUSSIA
213.-215. 127 Linus Holm Foged / Alina Mißfeldt Tanz-Turnier-Club Savoy Norderstedt
213.-215. 170 Matteo Pappa / Arianna Del Frate ITALY
213.-215. 232 Shon Burshteyn / Erica Di Maria ISRAEL
216.-219. 106 Julian Bruns / Nicole Güttler TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß
216.-219. 141 Valentin Ivanov / Beloslava Raykova BULGARIA
216.-219. 169 Polyhe Mate / Nagy Evelin HUNGARY
216.-219. 303 Christian Frey / Lisa Gehlen TSC Residenz Ludwigsburg
220. 186 Arthur Tagirov / Rebeka Cherepanova LATVIA
221.-222. 66 Andreas Wenzler / Verena Lieb TTC München
221.-222. 128 Liudvikas Putelis / Laura Bruzauskaite LITHUANIA
223.-225. 52 Davide Corrodi / Cinzia Dalla Vecchia SWITZERLAND
223.-225. 90 Herbert Stanonik / Alina Soboleva AUSTRIA
223.-225. 248 Anton Koznov / Svetlana Koznova RUSSIA
226.-228. 88 LI Haowei / Liu Yumin P.R. CHINA
226.-228. 179 Mikhail Fedotov / Margarita Kubashova RUSSIA
226.-228. 195 Nuno Andrade / Ana Rita Paiva PORTUGAL
229. 84 Giulio Morettini / Agnese Cruciani ITALY
230. 224 Sebastian Merker / Domenica Erontschenko TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß
231. 190 Nikolaus Waltl / Martina Neuberger AUSTRIA
232.-234. 27 Pietro Celetti / Laura Amonini SWITZERLAND
232.-234. 238 Stefan Spirig / Lisa-Kristina Bachmann SWITZERLAND
232.-234. 299 Antonio Valerio / Valentina Avagliano ITALY
235.-236. 100 Jan Phillip Dethloff / Elena Bröckelmann T.T.C. Rot-Weiß-Silber Bochum
235.-236. 254 Valentin Baier / Xenia Dann TTC München
237.-242. 25 Noppharat Thadakun / Lisa Hartmann TSC dancepoint, Königsbrunn
237.-242. 226 Erik Heyden / Julia Luckow TSC Excelsior Dresden
237.-242. 231 Sergio Costa / Ana Rita Almeida PORTUGAL
237.-242. 249 Tobias Kaul / Janina Beck TTC München
237.-242. 312 Dominik Bondarev / Irina Shashkova TSC Schwarz-Gold Casino Saarbrücken
237.-242. 314 Jan Lipa / Jolana Dragounova CZECH REPUBLIC
243.-246. 142 Stanislav Varzer / Katarzyna Natalia Jagiello TTC Rot-Gold Köln
243.-246. 150 Christopher Frye / Carolin Bäumel TSC dancepoint, Königsbrunn
243.-246. 167 Martin Friedrich / Julia Klein Gelb-Schwarz-Casino München
243.-246. 302 Jakob Böld / Nathalie Seidel TSC dancepoint, Königsbrunn
247.-249. 118 Datcu Alexandru Nicolae / Ion Elena Cristiana ROMANIA
247.-249. 225 Sebastian Triebel / Franziska Mennicke Gelb-Schwarz-Casino München
247.-249. 242 Thilo Nast / Svenja Madelaine Riepen Casino Club Cannstatt
250.-255. 36 Vladyslav Malko / Julia Cmok POLAND
250.-255. 46 Daniel Siebrecht / Lisa-Maria Marquardt TTC Rot-Weiß Freiburg
250.-255. 135 Maiko Juskan / Lena Hofmeier TSC Residenz Ludwigsburg
250.-255. 149 Michael Schülke / Luisa Griesbaum TTC München
250.-255. 206 Petr Jezek / Kristyna Cechova CZECH REPUBLIC
250.-255. 235 Snaethor Gudmundsson / Ester Hulda Olafsdottir ICELAND
256.-259. 67 Yao Eric / Yao Isabell CHINESE TAIPEI
256.-259. 256 Aleksander Jokic / Maria Lyngstad NORWAY
256.-259. 274 Willi Lein / Julia Fetter TC Blau-Orange Weilburg
256.-259. 305 Hendrik Dubbe / Sarah Smirek TSC Astoria Stuttgart
260.-262. 31 Stefan Eisemann / Sandra Eisemann Casino Club Cannstatt
260.-262. 78 Borisov George / Au Yuk Man Ada HONG KONG
260.-262. 258 Herbert Kurz / Romy Lehmann Rot-Weiss-Klub Kassel
       

This list was generated by TopTurnier for Windows V8.2a.