GERMAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2016
GOC Adult Rising Star Standard

Officials
Master of Ceremony: Heidi Estler - 1. TC Ludwigsburg
Chairman: Wolfgang Eliasch - AUSTRIA
Scrutineer(s): GOC-Scrutineers - GERMANY

Adjudicators
FA: 
FB: 
FC: 
FD: 
FE: 
FF: 
FG: 
FH: 
FI: 
FJ: 
FK: 
Juozas Aleksandravicius - LITHUANIA 
Marek Chojnacki - POLAND 
Zdenek Fencak - CZECH REPUBLIC 
Petr Horacek - SLOVAKIA 
Valeri Ivanov - SPAIN 
Susanne Radich-Holde - DENMARK 
Zoltan Sandor - HUNGARY 
Svetlana Tveryanovich - RUSSIA 
Catia Vanone - ITALY 
Peep Vardja - ESTONIA 
Marcus Weiß - Braunschweig Dance Company 

Competition Listing
Place No. Couple Country
1. 150 Mateusz Brzozowski / Justyna Mozdzonek POLAND
2. 162 Grigorij Gelfond / Katarina Bauer TC Blau-Orange Wiesbaden
3. 135 Yuan Shao Yang / Qi Chongxuan P.R. CHINA
4. 89 Sirica Pasquale / Kilin Dora ROMANIA
5. 49 Armand Fazullin / Klaudia Iwanska POLAND
6. 87 Alessio Disca / Luisa Celeste Cardillo ITALY
7.-8. 47 Lorenzo Alberetti / Martina Dionigi ITALY
7.-8. 93 Stan Tiberiu-Florin / Grigore Daria ROMANIA
9. 20 Yahor Boldysh / Polina Mineeva BELARUS
10. 88 Alexandr Ryabtsev / Maria Oblakova RUSSIA
11.-12. 145 Vladlen Kravchenko / Marina Laptiyeva KAZAKHSTAN
11.-12. 218 Boris Basin / Elizaveta Shchekina RUSSIA
13. 204 Kamil Kedra / Aleksandra Fron POLAND
14.-15. 130 Pavel Kopaev / Julia Chubrakova RUSSIA
14.-15. 174 Fodor Norbert Csanad / Vaszi Reka HUNGARY
16. 132 Alessandro Lippi / Sofiya Aksenchyk ITALY
17.-19. 105 Stepan Podduev / Margarita Sibeleva RUSSIA
17.-19. 106 Marius Ilciukas / Olga Goltsova LITHUANIA
17.-19. 195 Nikita Trishkin / Anna Trusova RUSSIA
20. 37 Klemens Hofer / Barbara Westermayer AUSTRIA
21.-22. 79 Maciej Nagorski / Magdalena Fron POLAND
21.-22. 182 Marek Szulgo / Renata Schodnik POLAND
23. 152 Kostadin Vasilev / Giuseppa Iarrera BULGARIA
24. 160 Gianluca Di Melfi / Kristine Madsen DENMARK
25. 142 Denis Karpov / Anastasia Mikheeva RUSSIA
26.-28. 14 Danila Telpukhovsky / Olivia Popek POLAND
26.-28. 104 Vadims Kuznecovs / Santa Sauere LATVIA
26.-28. 121 Hiruta Marius / Galban Andra Beatrice ROMANIA
29.-31. 50 Nicolo Barbizi / Sara Ros Jakobsdottir ICELAND
29.-31. 64 Gleb Bannikov / Maria Smirnova RUSSIA
29.-31. 203 Marco Sirocchi / Martina Gargano ITALY
32.-33. 5 Egor Romaniuk / Ksenia Moroz RUSSIA
32.-33. 215 David Martinez Hernandez / Anastasia Jagelovica SPAIN
34. 77 Dmitry Stepantsov / Ksenia Sablina RUSSIA
35. 213 Antonino Di Salvo / Stefania Guglielmino ITALY
36. 69 Sergey Kononenko / Alisa Busurova RUSSIA
37. 2 Erik Herbert Lohmus / Annika Talvet ESTONIA
38.-39. 22 Victor Bychkov / Alina Atamanchuk RUSSIA
38.-39. 190 Jonas Alexander Pettersen / Helene Spilling NORWAY
40.-41. 28 Iaroslav Zara / Valeria Gumeniuc MOLDOVA
40.-41. 206 Alexandr Shinelev / Karina Kornilova RUSSIA
42. 40 Samuel Hacke / Katarina Hermanova UNITED STATES OF AMERICA
43. 26 Dusan Grula / Giada Cragnolini SLOVAKIA
44.-46. 66 Yury Batyrev / Daria Demchenko RUSSIA
44.-46. 192 Jiang Jiying / Zhao Yuye P.R. CHINA
44.-46. 193 Sergey Ternovskikh / Valeria Afanasieva RUSSIA
47. 35 Hans Christian Kogsboll / Charlotte Winding Larsen DENMARK
48. 107 Dominik Stöckl / Katharina Belz Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
49. 72 Alexander Kuriganov / Maria Louise Hougesen DENMARK
50.-52. 15 Oleg Smolin / Ekaterina Bayrakova RUSSIA
50.-52. 58 Nikolay Mugalimov / Maria Avramova RUSSIA
50.-52. 91 Song Zhi Jun / Hu Jing Yi P.R. CHINA
53.-54. 170 Stanislav Moiseev / Maria Moiseeva RUSSIA
53.-54. 219 Zhang Zhanhua / Zhang Ruonan P.R. CHINA
55.-57. 19 Alexander Pavlov / Mie Udesen DENMARK
55.-57. 101 Nikita Moisejenko / Jurga Gustaite LITHUANIA
55.-57. 161 Dariusz Stopka / Karolina Rek POLAND
58.-60. 124 Robert Andersen / Klaudia Paduch POLAND
58.-60. 167 Moritz Krauter / Madeline Weingärtner 1. TC Ludwigsburg
58.-60. 210 Zdeno Blesak / Henrieta Nagyova SLOVAKIA
61.-65. 32 Michele Albigese / Anelise Christiana Isaincu ITALY
61.-65. 33 German Zernov / Anna Sergeenko RUSSIA
61.-65. 71 Tomas Janonis / Santa Vlasa LITHUANIA
61.-65. 169 Gabriele Cassai / Galoppi Sofia ITALY
61.-65. 178 Alessandro Serra / Laura Barra ITALY
66.-69. 34 Pavel Strelkov / Anastasia Diagileva RUSSIA
66.-69. 55 Laurentiu Andrei Bires / Karine Lindholm NORWAY
66.-69. 153 Zhang Zhibo / Li Jiayue P.R. CHINA
66.-69. 208 Mihai Cotos / Emma Smidt DENMARK
70.-73. 29 Valentin Desinov / Natalia Yakovleva RUSSIA
70.-73. 54 Liu Xiao / Li Can P.R. CHINA
70.-73. 140 Pierre-Henri Larcher / Oleksandra Riabukha FRANCE
70.-73. 149 Fernando Lareu / Nicole Palagashvili UNITED STATES OF AMERICA
74.-79. 92 Emil-Daniel Leonte / Kristina Limonova Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
74.-79. 97 Radoslaw Tomaka / Ida Marszalek POLAND
74.-79. 129 Cao Yuan / Wang Xi Meng P.R. CHINA
74.-79. 158 Geng Weihao / Wu Shiqi P.R. CHINA
74.-79. 171 Mo Ran / Zhou Jie P.R. CHINA
74.-79. 198 Ciccio Pecoraro / Jasmijn van Jole NETHERLANDS
80.-82. 3 Ding Yuan / Guo Jingxuan P.R. CHINA
80.-82. 61 Robin Ondracek / Marketa Skorkovska CZECH REPUBLIC
80.-82. 157 Martin Schmiel / Carolin Queck Askania - TSC Berlin
83.-84. 76 Artur Kapp / Helen Hendrikson ESTONIA
83.-84. 180 Mark Stalder / Yulia Dreier SWITZERLAND
85. 186 Dominik Fenster / Kristina Scibor TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
86. 11 Zhang Han / Zhuang Qingqing P.R. CHINA
87.-88. 80 Antonio Albrizio / Rita Albrizio ITALY
87.-88. 185 Guo Zhenyu / Liu Zhiyun P.R. CHINA
89. 100 Mirko Spano / Pamela Romano ITALY
90. 209 Enrico Agovino / Pasqualina Mirabella ITALY
91. 144 Minato Kojima / Megumi Morita JAPAN
92.-95. 4 Sverre Orjasaeter Fjellstad / Ronja Oestensvik NORWAY
92.-95. 25 Kazuki Hachiya / Madoka Minakawa JAPAN
92.-95. 62 Vladimir Fedorov / Daria Kozlova RUSSIA
92.-95. 214 Brodie Barden / Lana Skrgic- de Fonseka AUSTRALIA
96. 197 Wang Fengyi / Zou Xiaomin P.R. CHINA
97.-98. 83 Linus Holm Foged / Alina Mißfeldt Tanz-Turnier-Club Savoy Norderstedt
97.-98. 166 Gabriele Castellani / Iana Zaitceva ITALY
99.-101. 31 Liu Wenbo / Xue Hui P.R. CHINA
99.-101. 172 Dominik Kirchniawy / Maria Novikova 1. TC Ludwigsburg
99.-101. 187 German Enriquez / Ma Danella Renee Publico PHILIPPINES
102. 156 Liu Jia Xi / Han Feier P.R. CHINA
103.-106. 12 Yumiya Kubota / Victoria Sermyagina JAPAN
103.-106. 151 YU Wuxin / Wang Manni P.R. CHINA
103.-106. 155 Jean-Francois Gueudry / Ilmira Yarullina FRANCE
103.-106. 163 Miroslav Hyza / Dominika Feglova CZECH REPUBLIC
107.-108. 199 Wang Xiao / Wang Yixin P.R. CHINA
107.-108. 217 Alexander Stendel / Marion-Karin Tecza Braunschweiger TSC
109.-113. 6 Andrii Yefremchenkov / Dascha Stegnin TC Blau-Orange Wiesbaden
109.-113. 94 Liu Kai Sum Sam / Liu Wan Hin HONG KONG
109.-113. 126 Raffaele Gesmundo / Noemi Bozzo SWITZERLAND
109.-113. 136 Wu Wanqi / Liu Sibeiyu P.R. CHINA
109.-113. 168 Sun Aoxiang / Wang Zhenyi P.R. CHINA
114.-117. 23 Yang Haoning / Sha Hanyu P.R. CHINA
114.-117. 108 David Buechel / Flavia Landolfi SWITZERLAND
114.-117. 109 Egor Batrakov / Victoria Kalanzhy RUSSIA
114.-117. 123 Pio Taddei / Ilaria Fanini ITALY
118. 99 Sergii Shmyrov / Kateryna Voronaia UKRAINE
119.-120. 1 Justin Lin / Alexandra Dubinsky UNITED STATES OF AMERICA
119.-120. 85 Adomas Kielaitis / Ugne Bruzgaite LITHUANIA
121.-122. 81 Patrizio Pirola / Nienke Wichers NETHERLANDS
121.-122. 165 Luc Broder Albrecht / Luise Maul Tanzsportgemeinschaft Nordhorn
123.-125. 13 Wang Jiming / DU Wenli P.R. CHINA
123.-125. 78 FU OU / Zhang Jingxin P.R. CHINA
123.-125. 216 Grzegorz Galwa / Natalia Mikolajczyk Tanzsportzentrum Dresden
126.-127. 17 Melentii Alexei / Avram Raluca ROMANIA
126.-127. 175 Pawel Kowalewski / Marlen Heilmann 1. TSC Frankfurt/Oder
128.-129. 211 Gao Penghao / Liu Jing P.R. CHINA
128.-129. 212 Mantas Bruder / Anastasia Shamis Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
130.-131. 10 XU Lei / QI Yue P.R. CHINA
130.-131. 205 Sun Zhenghao / Luo Yawen P.R. CHINA
132.-134. 67 Niels Hoppe / Annalena Franke Rot-Gold Berlin
132.-134. 125 Tobias Soencksen / Angelika Solymosi TGC Rot-Weiß Porz
132.-134. 184 Alessio Del Vigna / Sonia Pellegrini ITALY
135.-137. 51 Jin Dezhao / Zhang Danqing P.R. CHINA
135.-137. 82 Choe Seung / Mun Daye REP. KOREA SOUTH
135.-137. 164 Martijn Habraken / Danielle Marion Vreman NETHERLANDS
138.-139. 159 KIM HWAN KUK / Kim SeA REP. KOREA SOUTH
138.-139. 207 Roberto Garzo / Giulia Zanlorenzi SWITZERLAND
140.-141. 39 Ling Jianan / Zeng Ruonan P.R. CHINA
140.-141. 73 Lee GyuHo / Nuri NA REP. KOREA SOUTH
142.-145. 65 Yang Kun / Zhang Nijia P.R. CHINA
142.-145. 95 Christian Stejzel / Natalie Schneider Bielefelder TC Metropol
142.-145. 103 QI Zidi / Yuan Yuxin P.R. CHINA
142.-145. 194 Marius Dürr / Vanessa Weiß TSC Rot-Weiß Böblingen
146.-147. 36 Fang Congyu / Zhou Weiyi P.R. CHINA
146.-147. 102 BI Zhenglin / Zhang Chu P.R. CHINA
148. 75 Mark Verlotski / Dina Verlotski Grün-Gold-Casino Wuppertal
149.-154. 21 Datcu Alexandru Nicolae / Ion Elena Cristiana ROMANIA
149.-154. 59 Gaetano Parente / Simonetta Parente ITALY
149.-154. 63 Wan Man Ho Gordon / Tang Lok Yiu Yobilia HONG KONG
149.-154. 68 Leonid Likhachev / Olga Torban RUSSIA
149.-154. 188 Harald Rybka / Sarah Rybka-Schmidt TC Rot-Weiss Casino Mainz
149.-154. 200 Martin Neukamp / Lena Sabisch AUSTRIA
155.-157. 7 Ian Oliver Böck / Laura Kondraschow Dance Point Neunkirchen
155.-157. 139 Calvin Strauß / Darleen Pints Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
155.-157. 183 Edoardo Severi / Valentina Diotallevi ITALY
158. 30 Popescu Alexandru Stefanut / Petrache Alexandra Bianca ROMANIA
159. 74 Jasper Vermeer / Ilona Schooneveld NETHERLANDS
160. 96 Fabio Pecoraro / Nynke van Erven NETHERLANDS
161.-168. 18 Yao Eric / Yao Isabell CHINESE TAIPEI
161.-168. 46 Markus Winter / Irina Babakova TSA d. TUS Stuttgart 1867
161.-168. 56 Denis Seregin / Anastasia Vayradian RUSSIA
161.-168. 60 Antoine Dartois / Consuela Nicula BELGIUM
161.-168. 131 Markus Vogel / Silke Vogel TC Schwarz-Weiß Reutlingen
161.-168. 137 Julian Pfersich / Jana Erhard Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
161.-168. 141 Daniel Shtelman / Majbritt Pagh Sillemann ISRAEL
161.-168. 181 Pietro Orlando / Alessia Panza ITALY
169.-172. 127 Friedrich Ueberreiter / Nikola Tomkow Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
169.-172. 146 Tuan Nguyen Dat / Phan Nguyen Quynh Huong VIETNAM
169.-172. 176 Matteo Bologni / Daniela Chiasserini ITALY
169.-172. 189 Dr. Michael Zellerhoff / Andrea Zechmann Tanzsportgemeinschaft Fürth
       

This list was generated by TopTurnier for Windows V8.2a.