GERMAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2017
WDSF GrandSlam Latin
Competition listing

Final
Rank No. Couple Country
1. 77 Gabriele Goffredo / Anna Matus MOLDOVA
2. 209 Marius-Andrei Balan / Khrystyna Moshenska Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
3. 281 Timur Imametdinov / Nina Bezzubova Grün-Gold-Club Bremen
4. 189 Charles-Guillaume Schmitt / Elena Salikhova FRANCE
5. 103 Andrea Silvestri / Martina Varadi HUNGARY
6. 123 Edgar Marcos Borjas / Alina Nowak POLAND
7th round
7. 31 Guillem Pascual / Rosa Carne SPAIN
8. 307 Anton Aldaev / Natalia Polukhina RUSSIA
9. 163 Giacomo Lazzarini / Roberta Benedetti ITALY
10. 202 Timur Yusupov / Sofia Kharina RUSSIA
11. 176 Paul Adrian Moldovan / Cristina Maria Tatar ROMANIA
12. 57 Maxim Stepanov / Ksenya Rybina Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
6th round
13. 90 Malthe Brinch Rohde / Sandra Sorensen DENMARK
14. 11 Konstantin Gorodilov / Dominika Bergmannova ESTONIA
15. 64 Winson Tam / Anastasia Novikova CANADA
16. 248 Kostiantyn Samarskyi / Isabelle Tay SINGAPORE
17. 301 Ionut Alexandru Miculescu / Andra Pacurar ROMANIA
18. 308 Artem Semerenko / Valeriya Kachalko KYRGYZSTAN
19. 288 Eric Testa / Federica Brezzo ITALY
20. 235 Artur Balandin / Anna Salita T.T.C. Rot-Weiß-Silber Bochum
21. 44 Zsolt Sándor Cseke / Malika Dzumaev Grün-Gold-Club Bremen
22. 17 Bangbang Yan / Jing Zhu P.R. CHINA
23. 274 Cosimo Barra / Diana Sharipova ITALY
24. 169 David Jutge / Tatiana Podgornaia FRANCE
5th round
25. 156 Tomas Tanka / Dominika Feketova SLOVAKIA
26.- 28. 4 Bogdan Boie / Natalia Luchiv MOLDOVA
26.- 28. 70 Yan Sorokin / Veronika Karimova RUSSIA
26.- 28. 253 Maxim Elfimov / Evgenia Churikova RUSSIA
29. 180 Alexandru Ion / Diana Andreea Toma ROMANIA
30. 294 Egor Petrov / Anna Argun RUSSIA
31. 182 Razvan Dumitrescu / Jacqueline Joos Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
32.- 34. 50 Mstislav Kazakov / Alena Kazakova RUSSIA
32.- 34. 83 Mikhail Koptev / Alexandra Atamantseva RUSSIA
32.- 34. 268 Artem Efanin / Anna Dergunova RUSSIA
35. 116 Gustavs Ernests Arajs / Katharina Wuerrer AUSTRIA
36.- 37. 195 Alexis Leonardo / Justine Reynaud FRANCE
36.- 37. 261 Nikolaj Lund / Marta Kocik DENMARK
38.- 40. 172 Victor Burchuladze / Maria Chernykh RUSSIA
38.- 40. 228 Viacheslav Benko / Elena Klepikova RUSSIA
38.- 40. 291 Kristaps Kalva / Yuliya Lisovska LATVIA
41.- 42. 296 Arthur Ankerstein / Georgiana Barbu Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
41.- 42. 311 Dawid Podgajny / Ewa Korpak POLAND
43. 241 Vladislav Kolesnikov / Naja Dolenc SLOVENIA
44.- 45. 129 Kirill Kartavtsev / Evgeniya Golikova RUSSIA
44.- 45. 181 Volodymyr Lyatov / Veronika Myshko UKRAINE
46.- 47. 231 Avtandili Shonia / Victoria Pruszkowska POLAND
46.- 47. 233 Dmitry Afanasiev / Alena Valeeva RUSSIA
48. 215 Hunor Sebesi / Jaroslava Huber AUSTRIA
49. 223 Marius Valcu / Diana Cojocar MOLDOVA
50. 158 Jiaming Li / Ziwei Li P.R. CHINA
4th round
51. 251 Vladislav Nikishin / Polina Golubeva RUSSIA
52. 96 Telmo Madeira / Vanessa Ferrao PORTUGAL
53.- 54. 263 Giuseppe Dell'aria / Irina Perez Lopez BELGIUM
53.- 54. 272 Jan Janzen / Vitalina Bunina Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
55. 171 Alon Mugerman / Maria Azimov ISRAEL
56.- 59. 166 Vitalii Zakharov / Zala Fuchs SLOVENIA
56.- 59. 224 Qingwu Gu / Zixuan Lin P.R. CHINA
56.- 59. 226 Alessandro Palmisano / Sofie Svenninggaard ITALY
56.- 59. 286 Bojan Lazareski / Sarah Karakatsanis SERBIA
60.- 61. 170 Danila Mazur / Anastasia Polonskaya RUSSIA
60.- 61. 264 Cristian Pontarelli / Anna Stedile ITALY
62.- 65. 80 Victor Bychkov / Alina Atamanchuk RUSSIA
62.- 65. 164 Egor Kondratenko / Mie Lincke Funch DENMARK
62.- 65. 188 Roman Tormashev / Anastasia Alekhina RUSSIA
62.- 65. 199 Maximilian Polosatov / Olga Khvesko RUSSIA
66.- 68. 192 Mikael Tatarkin / Anja Pritekelj Tanzsport Zentrum Heusenstamm
66.- 68. 211 Salvatore Termini / Federica CIllari ITALY
66.- 68. 298 Cristian Vanni / Camilla Mola PHILIPPINES
69.- 70. 198 Nikita Urchev / Anna Merkurieva RUSSIA
69.- 70. 252 Lorenzo Sica / Dana Smagulova KAZAKHSTAN
71.- 74. 178 Tomas Gal / Sabina Karaskova CZECH REPUBLIC
71.- 74. 203 Nikita Kuzmin / Nicole Wirt Tanzsport Zentrum Heusenstamm
71.- 74. 276 Aka Modebadze / Gvantsa Tsikhelashvili UKRAINE
71.- 74. 289 Vladislav Skirdachev / Anna Tishchenko RUSSIA
75.- 76. 45 Brodie Barden / Lana Skrgic- de Fonseka AUSTRALIA
75.- 76. 269 Giuseppe Incatasciato / Eva Fus AUSTRIA
77.- 78. 138 Vadim Lehmann / Diana Maidanic Boston-Club Düsseldorf
77.- 78. 290 Vincenzo Taormina / Floriana Messina ITALY
79.- 81. 193 Tin Sanjkovic / Anna Ilina CROATIA
79.- 81. 236 Alexandr Khodenko / Ekaterina Mishina RUSSIA
79.- 81. 306 Petter Andreas Engan / Kine Marie Mardal NORWAY
82.- 84. 108 Tian Wang / Jieruo HE P.R. CHINA
82.- 84. 122 Alexandr Ryabtsev / Maria Oblakova RUSSIA
82.- 84. 190 Iakov Predko / Polina Astakhova RUSSIA
85.- 86. 5 Kazuki Hachiya / Madoka Minakawa JAPAN
85.- 86. 217 Vinzenz Dörlitz / Albena Daskalova TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß
87. 187 Karl Aniscenko / Dayana Nikon CANADA
88.- 89. 52 Zhiqiang Zhang / Yufan Chen P.R. CHINA
88.- 89. 154 Mikhail Fedotov / Elizaveta Koroleva RUSSIA
90.- 91. 174 Yevgen Babenko / Iryna Khadzhyohlo UKRAINE
90.- 91. 275 Lukas Chmelik / Zuzana Stastna CZECH REPUBLIC
92.- 93. 159 Mikhail Voronin / Anastasia Pavlova RUSSIA
92.- 93. 212 Nicola Leprai / Martina Restuccia ITALY
94. 117 Rabih Mourad / Severine Asnar FRANCE
95. 318 Vladislav Zhigarev / Diana Epeykina RUSSIA
96. 167 Nikita Olinichenko / Elizaveta Pustornakova RUSSIA
3rd round
97.- 101. 186 Ilya Yudovin / Dariia Marinesku BELARUS
97.- 101. 200 Viacheslav Dobrov / Yana Lvova RUSSIA
97.- 101. 225 Catalin Andrei Mihu / Maria Isabel Lie Ramella NORWAY
97.- 101. 267 Eugen Plotnikov / Sophie Schütz TSC Saltatio Neustadt im TV 1860 Mußbach
97.- 101. 295 Philip Andraus / Virginia Lesniak Art of Dance, Köln
102.- 103. 128 Oleh Sokyrka / Deborah Rufinelli ITALY
102.- 103. 208 Radovan Kurinec / Eliska Lencesova SLOVAKIA
104. 183 Daniel Dingis / Natalia Velikina Grün-Gold-Club Bremen
105. 56 Ziye Xu / Xiang Ji P.R. CHINA
106. 230 Fabian Täschner / Darja Titowa Tanzsport Zentrum Heusenstamm
107.- 109. 19 Lv Shen / Jing Zhang P.R. CHINA
107.- 109. 111 Zhengmin Yu / Zitong Huo P.R. CHINA
107.- 109. 316 Veniamin Timofeev / Ksenia Pakhomova RUSSIA
110. 98 Nicolo Barbizi / Sara Ros Jakobsdottir ICELAND
111.- 112. 227 Lars Olav Eltervaag / Paraskevi Zygouri NORWAY
111.- 112. 247 Laszlo Konstantin Kalmar / Kastanja Rauhala FINLAND
113. 136 Markus Ranta / Alisa Heino FINLAND
114. 250 Gi Yong Nam / Nara Shin REP. KOREA SOUTH
115. 270 Andras Juttner / Renata Smidova AUSTRIA
116. 126 Kirill Germanov / Milana Beluga RUSSIA
117. 279 Jakub Perzanowski / Liya Kazbekova POLAND
118. 25 Evgeny Kocherov / Anastasia Koniukhova RUSSIA
2nd round
119. 26 JongChan Kim / JiHa Yun REP. KOREA SOUTH
120. 46 Vasil Pavlov / Tanya Baltova BULGARIA
121.- 123. 60 Huinan Shao / Ji Wei P.R. CHINA
121.- 123. 160 Jan Albeck / Alice Ligouis 1. TC Ludwigsburg
121.- 123. 245 Maxim Germanov / Ekaterina Guguchkina RUSSIA
124. 35 Nikolay Mugalimov / Maria Avramova RUSSIA
125. 91 Jettapon Inthakun / Apichaya Kuptawanith THAILAND
126.- 127. 28 Sunchen Zhou / Yitong Wang P.R. CHINA
126.- 127. 95 Alen Derevicher / Amit Aslan ISRAEL
128. 86 Denis Korchagin / Yana Surkont RUSSIA
129.- 131. 7 Ying Wang / Jiaze Du P.R. CHINA
129.- 131. 13 Thomas Vernay / Laure Galy FRANCE
129.- 131. 120 Junan Chen / Qiufan Yu P.R. CHINA
132.- 133. 119 Oleksandr Dermentli / Mariia Virshubska UKRAINE
132.- 133. 177 Eugen Miu / Sandra Overballe Pedersen DENMARK
134.- 135. 94 Marvin Ochs / Jule Stellrecht TSC Rot-Weiss Karlsruhe
134.- 135. 219 Matyas Adamec / Natalie Otahalova CZECH REPUBLIC
136.- 137. 30 David Buechel / Flavia Landolfi SWITZERLAND
136.- 137. 76 Haowei LI / Shiqing Shao P.R. CHINA
138. 49 Bo Qiao / Min Wang P.R. CHINA
139.- 140. 14 Yung Cheng Lin / Serena Lin CHINESE TAIPEI
139.- 140. 104 Andi Zhang / Shanshan Xu P.R. CHINA
141.- 142. 59 Dong Yeon Kim / Woori GO REP. KOREA SOUTH
141.- 142. 68 Tim Grabenwoeger / Natalie Cremar AUSTRIA
143.- 145. 39 Yao JI / Haiting YU P.R. CHINA
143.- 145. 61 Yang Liu / Yalun Huang P.R. CHINA
143.- 145. 75 Tao Mi / Zimeng Wang P.R. CHINA
146. 121 Yu Peng Zhang / Yifan Cui P.R. CHINA
147.- 148. 34 Glenn Feddema / Maite Verheyden NETHERLANDS
147.- 148. 74 Hiroaki Onishi / Sakina Onishi JAPAN
149.- 153. 2 Shiyu Huang / Shiqi Tang P.R. CHINA
149.- 153. 21 Haobin Gao / Jingqian Jiao P.R. CHINA
149.- 153. 82 Kangju Zhang / Shqi Jiang P.R. CHINA
149.- 153. 99 Fengrui WU / Nanrong Jiang P.R. CHINA
149.- 153. 114 Gints Berzins / Ruta Punka LATVIA
154.- 155. 10 Min Soo Choi / Ji Hye Chae REP. KOREA SOUTH
154.- 155. 71 Aleksandr Zuev / Milana Karabaeva UZBEKISTAN
156. 9 Taohan Wang / Xinya Chen P.R. CHINA
157.- 158. 54 Miao Gao / Feilong Gao P.R. CHINA
157.- 158. 105 Uladzislau Katsuba / Valeryia Balsunouskaya BELARUS
159. 127 Istvan Novak / Daniella Sebesi HUNGARY
160. 112 Yi Lu / Yongwei Lyu P.R. CHINA
161. 139 Mattia Marrocco / Debora Marrocco ITALY
162. 1 Hexun XU / LU Zhang P.R. CHINA
163.- 164. 48 Hong Zhou / Yinghui Liu P.R. CHINA
163.- 164. 101 Kai Sum Sam Liu / Wan Hin Liu HONG KONG
165. 3 Xin Ding / Shuai Huang P.R. CHINA
166. 67 Davide Corrodi / Maja Kucharczyk SWITZERLAND
167.- 168. 23 Leonid Zobnin / Aleksandra Evnevich RUSSIA
167.- 168. 32 Chunyuan TU / XI Zou P.R. CHINA
1st round (2)
169.- 170. 58 Stefan Spirig / Lisa-Kristina Bachmann SWITZERLAND
169.- 170. 218 Robert Poklitar / Anastasiia Darchuk UKRAINE
171.- 175. 62 Andre Apsel / Selina Heinkelein Tanzsportgemeinschaft Freiburg
171.- 175. 175 Arturs Freimanis / Marina Tulp LATVIA
171.- 175. 240 Daniil Pisankin / Arina Marukhina RUSSIA
171.- 175. 300 Nikita Yutin / Daria Khmeleva RUSSIA
171.- 175. 309 Giuseppe Pio Scerra / Maria Yasinskaya TSC Rot-Weiss Karlsruhe
176. 179 Artem Lazarev / Amalie Stampe DENMARK
177.- 180. 43 Jiahao LI / Qianyue Liang P.R. CHINA
177.- 180. 118 Nicolas Apsel / Nicole Faller Tanzsportgemeinschaft Freiburg
177.- 180. 216 Nikolay Chernov / Elizaveta Dvorianova RUSSIA
177.- 180. 282 Sang Duk Park / Boyoung Mon REP. KOREA SOUTH
181.- 182. 79 Phillip Kozlowski / Greta Palotas 1. Tanzsport Zentrum Freising
181.- 182. 210 Pedro Eugenio / Carla Silva PORTUGAL
183.- 185. 135 Stefan Tilp / Nicola Niesl Gelb-Schwarz-Casino München
183.- 185. 260 Andrei Ovidiu Mihai / Alessia-Allegra Gigli SWITZERLAND
183.- 185. 313 Joris Yacoub / Natalia Horvathova SLOVAKIA
186.- 189. 22 Weihao FU / Xingyu Zhou P.R. CHINA
186.- 189. 157 Mingxuan Li / Wanting Zhou P.R. CHINA
186.- 189. 168 Evgeny Smirnov / Alena Surovova RUSSIA
186.- 189. 249 Patrick Lewke / Angelina Ginsheimer OTK Schwarz-Weiß 1922 im SCS Berlin
190.- 192. 173 Nick Kocken / Patricia Peterek NETHERLANDS
190.- 192. 204 Yeong Jin Park / Sera Lee REP. KOREA SOUTH
190.- 192. 244 Ivan Rotondi / Francesca Calicchia CANADA
193.- 195. 113 Dominik Smykalla / Marie Wittmann TSC Rot-Weiss Karlsruhe
193.- 195. 259 Daniel Kasper / Anastasia Shepel Schwarz-Rot-Club Wetzlar
193.- 195. 293 Tudor Muresan / Ada Precup ROMANIA
196. 93 Xiaodong LI / Runhan Xia P.R. CHINA
197.- 200. 29 Ming Cheong Ho / Kit Ying Lam HONG KONG
197.- 200. 134 Stephan Wirth / Celine Jörns TSA d. TSG 1862 Weinheim
197.- 200. 232 Rulin Man / Meiyu Lu P.R. CHINA
197.- 200. 254 Mark Spektor / Tabea Louisa Thaler TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
201.- 203. 201 ivan Salvatore Amato / Selene Naimi ITALY
201.- 203. 220 Sadawit Settachai / Nichkamol Ketphong THAILAND
201.- 203. 315 Cong Wan / Jia Danni Fu P.R. CHINA
204.- 207. 55 Ruslan Gaifulin / Anastasiya Puysha RUSSIA
204.- 207. 153 Alexander Horn / Valeria Jäger TSC dancepoint, Königsbrunn
204.- 207. 302 Olexandr Dobrovolskyy / Valeria Shkyria UKRAINE
204.- 207. 317 Anton Petanov / Ekaterina Oleynik Russian Federation
208.- 209. 97 Pengchen Zhu / Ruofan Chen P.R. CHINA
208.- 209. 234 Sergey Kostenko / Uliana Arkhangelskaya RUSSIA
210.- 213. 38 Yohai Betser / Volha Abrazhevich ISRAEL
210.- 213. 155 Vincent Costanzo / Polina Shvab Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
210.- 213. 246 Domenico Franzo / Alexandra Mavlutova Tanzsportzentrum Calw
210.- 213. 258 Erik Heyden / Julia Luckow TSC Excelsior Dresden
214.- 215. 130 Andreas Wenzler / Verena Lieb TTC München
214.- 215. 191 Davide Franconeri / Magda Gavarini BRAZIL
216.- 217. 207 Wilbert Aunzo / Pearl Marie Caneda PHILIPPINES
216.- 217. 273 Dominik Bondarev / Irina Shashkova TSC Schwarz-Gold Casino Saarbrücken
218. 151 Tarjei Noestvold Svalastog / Sara Moholt Risan NORWAY
219.- 222. 132 Ulrich Lauerer / Sandra Paunovic TTC München
219.- 222. 194 Dario Leanza / Daniela Paul TSC Landau i.d. Pfalz
219.- 222. 257 Marek Kypus / Jaroslava Tietzova-Sklenarova CZECH REPUBLIC
219.- 222. 285 Yaroslav Brovarskyi / Valeria Topalo MOLDOVA
223. 78 Dominik Lorenc / Adriana Paczuk POLAND
224.- 227. 18 Daxin Lin / Yaojia Zhang P.R. CHINA
224.- 227. 47 Gergo Bencsik / Szilvia Sandor HUNGARY
224.- 227. 162 Danil Ukhin / Svetlana Mineeva RUSSIA
224.- 227. 280 Matus Lukac / Michaela Beresova SLOVAKIA
228.- 229. 237 Lubomir Kozel / Adela Sirocakova CZECH REPUBLIC
228.- 229. 243 Valentin Baier / Xenia Dann TTC München
230.- 232. 41 Kai Uwe Becker / Miriam Stephanie Bartkowiak TSC Astoria Karlsruhe
230.- 232. 42 Daniel Lin / Angelina Chen CHINESE TAIPEI
230.- 232. 184 Mikhail Mikhalev / Maria Mikhalev CZECH REPUBLIC
233.- 234. 92 Paul Steindl / Pia Breidung TTC München
233.- 234. 133 Sebastian Brandstäter / Patricia Lucke TTC München
235.- 236. 65 Junyang Huang / Yujie Zhang P.R. CHINA
235.- 236. 161 Christian Frey / Lisa Gehlen TSC Residenz Ludwigsburg
237.- 239. 8 Santiago Calvo Plana / Anna Pershina TSC Savoy München
237.- 239. 265 Andriy Yatchenko / Polina Zelenska UKRAINE
237.- 239. 284 Cheuk Him Cheung / Hei Man Ho HONG KONG
240.- 241. 89 Yongyao Ran / Chunzi Zhang P.R. CHINA
240.- 241. 197 Vasily Shumakov / Irina Tiamkina RUSSIA
242.- 244. 213 Sebastian Triebel / Franziska Mennicke Gelb-Schwarz-Casino München
242.- 244. 278 Jakob Wetsch / Meike Kerscher Schwarz-Weiß-Club, Esslingen
242.- 244. 299 Martin Friedrich / Julia Klein Gelb-Schwarz-Casino München
245.- 249. 100 Bin Wei / Anjie Cen P.R. CHINA
245.- 249. 106 Zhou YU / Fei Wen P.R. CHINA
245.- 249. 109 Stefan Riehle / Senta Neff TSC Residenz Ludwigsburg
245.- 249. 137 Jokubas Jankauskas / Agile Luksaite LITHUANIA
245.- 249. 141 Tomasz Piatek / Sandra Krolikowska POLAND
250.- 253. 84 Antoine Dartois / Consuela Nicula BELGIUM
250.- 253. 283 Ingo Madel / Rosina Witzsche Blau-Silber Berlin Tanzsportclub
250.- 253. 292 Jan Lipa / Jolana Dragounova CZECH REPUBLIC
250.- 253. 297 Tobias Stark / Victoria Schaaf TSC Residenz Ludwigsburg
254.- 257. 140 Jan Liska / Monika Merklova CZECH REPUBLIC
254.- 257. 152 Metin Önal / Dilovan Arslan TSA d. TSG 1862 Weinheim
254.- 257. 206 Thilo Nast / Svenja Madelaine Riepen Schwarz-Weiß-Club, Esslingen
254.- 257. 304 Boris Bube / Lisa Schenk Gelb-Schwarz-Casino München
258.- 264. 69 Oliver Willestofte / Amalia Oere Petersen DENMARK
258.- 264. 88 Andrei Mik / Sabrina Oster TSC Residenz Ludwigsburg
258.- 264. 124 Mark Wieczorrek / Vivien Stolz 1. TC Ludwigsburg
258.- 264. 165 Christian Franck / Sandra Keth TC Rot-Weiß Kaiserslautern
258.- 264. 196 Jasper Vermeer / Shelley van Haalen NETHERLANDS
258.- 264. 238 Murat Hosgor / Pinar Tinaz TURKEY
258.- 264. 305 Falcon Keller / Nicola Helm TTC München
265.- 267. 33 Michael Schülke / Luisa Griesbaum TTC München
265.- 267. 221 Andreas Sopov / Laura Beichel Tanzsportverein Diamant Limburg
265.- 267. 310 Herbert Kurz / Romy Lehmann Rot-Weiss-Klub Kassel
268.- 272. 12 Markus Winter / Irina Babakova TSA d. TUS Stuttgart 1867
268.- 272. 15 Bin LI / Tong Qiu P.R. CHINA
268.- 272. 87 Maiko Juskan / Lena Hofmeier Tanzsportakademie Ludwigsburg
268.- 272. 125 George Borisov / Yuk Man Ada Au HONG KONG
268.- 272. 205 Kevin Kolaczek / Clementine Rasset FRANCE
1st round (1)
       

This list was generated by TopTurnier for Windows V8.4a.